Blog // Interjú Molnár Zsolttal, a Posterology projekt grafikusával

- Szerző
Tóth Lisy - Illusztráció
Molnár Zsolt
Akik követik a blogot azok már észrevehették, hogy lelkes rajongója vagyok a Breaking Bad (Totál szívás) sorozatnak. Amikor néhány héttel ezelőtt tudomást szereztem arról, hogy a Posterology mögött egy magyar srác áll, mindenképpen szerettem volna egy beszélgetést Zsuttivel a projectről, amelynek keretében a népszerű sorozat mind a 62 részéhez egyedi posztert készített, és amiért még maga Vince Gilligan (a sorozat atyja) is virtuálisan kezet rázott vele. A Posterology híre futótűzként terjedt a neten az elmúlt hónapokban, ma már több, mint tízezer követőt számlál. Molnár Zsolt (31), alias Zsutti a számítógépes grafika mellett fotózással is foglalkozik. Falun nevelkedett, szereti a természetet és az állatokat. Jelenleg nagyvárosban él, ahol szereti a városi életképeket fotón megörökíteni. Imád bringázni, fixivel közlekedik. És soha nem szeretne teljesen felnőni. Zsuttivel emailen keresztül készítettük az interjút.
Hogyan jellemeznéd a munkáidat öt szóban?
Mocskos, minimalista, lényegretörő, komolyan komolytalan 🙂
Hogyan és mikor jött az ötlet, hogy a Breaking Bad című sorozathoz készíts garfikákat?
Tavaly szeptember végén, amikor vége lett a sorozatnak. Olyan nagy hatással volt rám, hogy úgy éreztem méltóképp kell elbúcsúznom tőle. Gyorsan meg is néztük a barátnőmmel az első részt újra és talán akkor pattant ki a fejemből, hogy csinálhatnék az epizódnak egy posztert. Ezt követte a második, majd a harmadik és ekkor már biztos volt, hogy az összes epizódhoz készítek egy illusztrációt. Egyébként konkrét célom nem volt vele. Tisztelegni akartam az új kedvenc sorozatom előtt és valami teljesen mást akartam csinálni, mint amit a rendes munkahelyemen kell. Egyfajta gyakorlásnak indult, aztán megszállottság lett belőle.
Egyébként mivel foglalkozol a „ rendes munkahelyeden“?
UX & UI designerként dolgozom, de kizárólag mobil applikációkkal foglalkozom. Ez másfajta kreativitást igényel, mint egy poszter elkészítése, sokkal kevesebbet kell pixeleket tologatnom. Rengeteg ötletelés, adminisztráció és tesztelés kell a munkámhoz.
Mikor kezdted el nézni a sorozatot?
Valamikor a negyedik évad környékén. Emlékszem még arra a pillanatra sok évvel ezelőtt, amikor a sorozat indulása előtt láttam a Pilot trailerét és azt gondoltam magamban, hogy ezt nézni kéne. Nem sokkal később jól elfelejtettem, de a harmadik évad után kezdett terjedni a neten, hogy van itt egy baromi jó sorozat, a Breaking Bad. Ekkor újra eszembe jutott az a trailer és végül a negyedik évadnál csatlakoztam be, és azzal a lendülettel magammal rántottam a barátnőmet is.
Mi fogott meg benne?
Szinte minden: a karakterek, a színészek, a cselekmény, a dráma, a fordulatok, a kiterjedt szimbólumrendszer és persze a gyönyörűen fényképezett és megkomponált jelenetek.
Melyik a kedvenc epizódod és miért?
Nem tudnék egy részt kiemelni. Legalább egy tucat kedvenc epizódom van, mindegyik eltérő okból. Ez is egy jó sorozat ismérve: nem könnyű kiválasztani a kedvenc részt.
Ki a kedvenc karaktered és miért?
Belőlük is több van, de nem túl sok. Jesse-t azért kedvelem, mert korban nagyon közel áll hozzám. A tetteiben, gondolkodásában néha fel vélem fedezni fiatalabb önmagamat is. Ráadásul ő a legszerencsétlenebb karakter, hiszen neki kell a legtöbb szenvedést átvészelnie. Gus Fring volt a kedvenc alvilági karakterem. Leginkább a makulátlan stílusa és a hűvös intelligenciája fogott meg, amivel nagyon jól ellenpontozta Tuco-t. Aztán ott van még Hector Salamanca, a szélütéses öreg gengszter. Szavak nincsenek arra, hogy a karaktert megformáló Mark Margolis mit volt képes kihozni a mimikájával meg egy csengővel a karakterből. Epikus!
Mióta foglalkozol grafikák készítésével?
Nagyjából azóta, hogy elkezdtem számítógépes grafikával foglalkozni, azaz 12 éve. Visszanézve persze az első munkáim nagyon bénák voltak, de gyakorlásnak jó volt. Lehet, hogy újabb 12 év múlva már a BrBa poszterekre is másképp tekintek. Remélem így lesz, mert az azt jelentené, hogy fejlődök.
Hivatás vagy hobbi a grafikakészítés?
Sajnos egyenlőre csak hobbi, de nagyon szeretném, ha hivatásszerűen tudnám csinálni és megélhetnék belőle. Most ezen dolgozom, remélem hamarosan összejön a nagy terv. Az elmúlt időszakban annyi követőm akadt és olyan sokan kerestek meg különféle ajánlatokkal, hogy talán valóra válik az álmom.
Mennyi időbe telt a poszterek elkészítése?
Az egész projekt kb. 4,5-5 hónapig tartott. Ez idő alatt nagyjából 400 órát töltöttem a képek megrajzolásával. Ehhez még hozzájön a részek többszöri újranézése, voltak részek, amelyeket ötször-hatszor láttam. Rengeteg kutatómunkát is igényelt a projekt, szerencsére nagyon jó forrásra találtam a Heisenberg Chronicles oldalon. Átlagosan 6,5 órát töltöttem egy poszterrel, de volt amihez 16-18 óra kellett összességében.
Milyen technikával készületek a képek?
Mielőtt nekiláttam volna bármelyik poszternek, először megnéztem (néha többször is) a hozzá tartozó részt. Kijegyzeteltem a legjelentősebb momentumokat, tárgyakat és idézeteket. Utána megkerestem a kiválasztott képet és ha találtam egy jó filmkockát, arról screenshotot készítettem és az alapján rajzoltam. Ha nem volt ilyen, akkor leskicceltem magamnak, hogy nagyjából mit szeretnék látni. Igyekeztem minél jobban a látott képhez igazodni. Az elején párhuzamosan használtam Illustratort és Photoshopot. Illuban megrajzoltam a fő témát, Photoshopban pedig a hátteret és a szöveget szerkesztettem. Később, amikor egyre jobban beszippantott a projekt és egyre többet javítottam a rajzokon, rengeteget hátráltatta a munkát, hogy egyfolytában két program között kell ugrálnom. Így végül Photoshopban rajzoltam mindent. Ha jól emlékszem Tortuga teknőse volt az utolsó Illustratorban elkészített rajz. A rajzokat a barátnőm látta először és az ő kommentjei alapján javítottam rajtuk. Sokat segített, amikor már nem láttam a fától az erdőt.
Van-e szakmai pédaképed?
Ez időről időre változik, most például nincs. Nekem az a bajom a példaképekkel, hogy ha nagyon beleásom magam valakinek a munkáiba, akkor hatással lesz rám és talán öntudatlanul is elkezdem az ő stílusát utánozni. Ezt mindenképp el szeretném kerülni, nem akarom mások stílusát lenyúlni. Amúgy annyi elképesztően tehetséges művész alkot, hogy nehéz is lenne egy példaképet választani. Ettől függetlenül vannak olyan példaképeim, akik nagy hatással voltak rám a pályám elején és még ma is: Leonardo da Vinci, Salvador Dalí és Alphons Mucha.
Mi a Breaking Bad sikerének titka?
Szerintem az, hogy az alkotók minden lehetséges szcenáriót szemrevételeztek és képesek voltak a legjobbat kiválasztani annak érdekében, hogy elmondhassák Walter White történetét. Ehhez társult még egy elképesztően jó csapat, akik megalkották a BrBa univerzumát. Rengeteg cikket és interjút elolvastam a készítőkkel, szerintem a stábban nem volt olyan ember, aki ne lett volna 100%-ig elhivatott a sorozatot és a munkáját illetően. Csak így jöhet létre valami, ami több millió embert megmozgat. A posztereket is ebben a szellemben készítettem.
Mit éreztél amikor láttad, hogy a BrBa Facebook oldalán is megosztották a munkáidat?
Büszke voltam, de ugyanakkor nem akartam hinni a szememnek. Mint ahogy azt sem voltam képes napokig felfogni, hogy a poszterek híre úgy terjedt a neten, mint a futótűz. De a legnagyobb megtiszteltetés mégis az, hogy Vince Gilligan felvette velem a kapcsolatot az asszisztensén keresztül. Nekem ez most olyan, mintha Batman megkérte volna Alfredet, hogy írjon rám egy üzenetet 🙂
Milyen kihívásokkal kellett szembenézned a projekt során?
A legnagyobb kihívás az időm beosztása volt. Ezek a poszterek a hivatalos munkaidőm után készültek, valamint hétvégeken. Volt egy saját időbeosztásom arra vonatkozóan, hogy a posztereket milyen időközönként akarom posztolni. Sajnos nem sikerült jól megbecsülnöm a projekt méretét és sokkal több időmbe került, mint amire számítottam. Ennek leginkább a barátnőm itta meg a levét, hiszen így sokkal kevesebb időt tudtunk együtt tölteni.
Mi volt a legnagyobb tanulság?
Sokkal jobban kell előre tervezni. Minden projektnél van egy időintervallum, amit az ember megbecsül magának és aztán menet közben jönnek a problémák, amelyek felrúgják az előző becslést. Én azt hittem max. három hónap alatt végzek, de nem így lett. Van még egy dolog: nem szabad feladni! Meg kell oldani a problémákat és folytatni kell. Feladni mindig könnyebb.
Amikor először láttam a munkáidat, felemerült bennem a kérdés, hogy vajon volt-e/ van-e jogod más szellemi termékéhez kapcsolódóan terméket előállatani? Azóta kiderült, hogy a Sony Entertainment megkért, hogy a további megegyezésig távolítsd el a posztereket a Posterology oldalon található webshopból…
Azt gondolom, hogy a jelenlegi copyright törvények elavultak és nem látom azt, hogy ez bármikor is változna a közeljövőben. Én úgy tudom – lehet, hogy rosszul – hogy, lett volna jogom más szellemi termékéhez kapcsolódóan saját terméket, saját kútfőből előállítani. Amihez nem volt jogom, az ennek a terméknek az engedély nélküli árusítása a neten. A Sony Entertainment ezért lépett velem kapcsolatba elsősorban és én tudomásul vettem a kéréseiket. Se kedvem, se időm, se pénzem nincs jogi vitába keveredni velük. Nagyon bízom benne, hogy partnerként tekintenek rám és sikerül megegyeznünk, de arról nem tudok nyilatkozni, hogy mi lesz a köztünk létrejövő megállapodásban, hiszen erre még én is várok. Ami “fan art”-ot mint jelenséget illeti: ha egy ember rajong egy filmért vagy sorozatért, egyszerűen nem fogja az eredeti jogtulajdonos hozzájárulását kérni, hogy alkosson valamit az általa imádott alkotás tiszteletére. Arra sem fogja a jogtulajdonos beleegyezését kérni, hogy megossza és esetleg pénzt keressen rajta, hiszen arra sem kapna engedélyt – legalábbis szerintem erre senki nem lát esélyt, így senki sem próbálkozik. Körül kell nézni a neten, hogy milyen sokan készítenek és adnak el fan art-ot. Emberek millióit lehetne jogilag felelősségre vonni, de erre még a stúdióknak sincs kapacitásuk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy egy jó fan art növelheti a rajongók lojalitását az eredeti mű iránt és ha a stúdiók, forgalmazók rászállnának ezekre a művészekre, az valószínűleg nagyobb kárt okozna számukra, mint hasznot. Ki tudja? Egyrészt azt gondolom, hogy ami velem történik, az a munkám és a poszter projekt megbecsülése, másrészt úgy érzem, vannak még rajtam kívül sokan, akik ugyanígy megérdemelnék ezt a figyelmet.
Mi a következő projekted?
Valójában most már a Posterology a PROJEKT, ezen belül pedig a következő sorozat, amihez plakátokat készítek, a Hannibal. Ezen kívül van még pár sorozat, amiket beterveztem a közeljövőben: House of Cards, Game of Thrones és a True Detective.