Nyomtatásban // Riport // Hollywood ide költözött

- Szerző
Tóth Lisy - Fotó
Járdány Bence - Magazin
Maxima - Megjelenés
2011 május
Keanu Reeves, Angelina Jolie… – a legnagyobb sztárok forgatnak nálunk. Utánajártunk, miért!
Emlékeztek még az Evita budapestiforgatására? Pálmafák az Andrássy úton, Banderas és Madonna… Igaz, akkor még leginkábba tévéből értesülhettünk arról, merre járt aznap avilághírű produkció. Nemvoltak közösségiportálok, ahol futótűzként terjedhetett volna, hol lesz a következő forgatásihelyszín. A netnek hála ma már könnyebb a filmes stábok nyomába erednünk(erről tanúskodik az a rajongó tömeg is, amely tavaly RobertPattinsont követte árnyékként a Bel Amiforgatásán). De nem csak ez változott. Szép lassan ideszoktak a hollywoodiszuperprodukciók. Ma pedig már a Time Magazin és a New York Times is új Hollywoodként emlegetiBudapestet. Bemutatjuk, milyen a filmezés új fővárosa.
Kiruccanás New Yorkba
Első utunk Etyekre, a Korda Stúdióba vezet, amely Sir Alexander Korda magyarszármazású filmrendezőproducerről kapta a nevét,akia brit filmiparnak is meghatározó alakja volt. Biatorbágy felől érkezve a dombtetőn már messzirőlszembetűnnek a stúdió monumentális épületei. A jellegzetes főkapun csak engedéllyel hajthatunk be. Jelenleg nincs nagy mozgás, aminem is csoda, tekintve, hogy a filmes munkák nagy része május és december között zajlik. A 2007-ben alapított stúdió 35 hektáron áll, több óriásiműtermet és két hatalmas külső helyszínt foglal magában. Elsőként a híres New York-iutcarészlet felé vesszük az irányt, amelyet alig két hónap alatt húztak fel az első itt készült mozi, a Guillermo del Toro által rendezett Hellboy 2 forgatására. A gigantikus kültéridíszlet épületeiközt sétálgatva szinte elhiszem, hogy a Brooklyn híd közelében járok. A mozibejárata, az üzletekkirakatai, a színes graffitik, a jellegzetes tűzlépcsők mind a Nagy Alma hangulatát idézik. Szemerkélő eső és kihalt utcák kölcsönöznek némivilágvége-hangulatot az összképnek. Aztán a díszletek titkára is fény derül: a falakat megkopogtatva érezni, ezek bizony nem igaziépületek. Nagy részük fa, műanyag, vas és üveg felhasználásával készült. A színfalakat erős fémváz tartja össze, mögöttük az etyekizöldre látni. A New York-idíszletet ugyan Guillermodel Toro szuperhősmozija miatt húzták fel, de azóta már számos reklámfilmet forgattak ezen a helyen. És legutóbb itt készült Jovanottiúj klipje, a Tutto L’Amore Che Ho is. A következő állomással nemcsak térben, de időben is utazunk egy kicsit, amikor a studio 15. századiItáliát megidéző városába látogatunk. A reneszánsz díszleteket a most tavasszal műsorra kerülő új történelmidrámasorozathoz (The Borgias) építették, amelyet Jeremy Irons főszereplésével forgattak tavaly ősszel. Az izgalmas sztoria hatalmas és könyörtelen nemesiBorgia család életét követinyomon, akiknek neve leginkább az általuk elkövetett házasságtörések, lopások, vérfertőzések és gyilkosságok nyomán maradt fent. Mindezekből persze nem sokat enged láttatniaz aprólékosan kidolgozott középkorirómaidíszlet. A nehéznek tűnő faajtók, a takaros erkélyek, a szagtalan lila akácokkal díszített lugas nem is lehetne békésebb.
A legújabb durranás
A legfrisebb nemzetköziszuperprodukció, a 47 Ronin, amelynek hála a főszereplő, Keanu Reeves is megérkezett hazánkba. A mozit Carl Rinsch rendezi, akireklámfilmjeiután ezzel az alkotással debütál a játékfilmek világában. A sztoriról annyit lehet tudni, hogy egy 17. századijapán szamurájtörténet, amelynek forgatásához lenyűgöző távolkeletidíszleteket épített fel a stáb – egész kis japán falut kikötővel, hajókkal és egy erdeirezidenciával. A produkció Rákospalotán, a tavaly megnyílt Raleigh Stúdió ban készül. A Mátrix sztárját esténként a belváros forgatagában keresd, a hírek szerint az ötödik kerületiPalazzo Dorottya egyik luxuslakásának kényelmét választotta.
A siker csak időzítve robban
Szerettünk volna ellátogatnia Raleigh Studióba a 47 Ronin forgatására, de a készítőktől erre sajnos nem kaptunk engedélyt. Sikerült azonban diktafonvégre kapnunk Adam Goodmant, a film egyik producerét, a Mid Atlantic Films tulajdonosát. Tíz éve Budapesten él, de mindennapjait hollywoodiprodukciók menedzselésével tölti. Részt vett többek között a Robin Hood sorozat, a Hellboy 2, a Rítus és a The Borgias gyártásában is. Elsőként abba avat be, hogy miért ennyire megközelíthetetlenek az aktuális forgatások helyszínei. „Az időzítés a filmezésben kulcsfontosságú, a siker azon is múlik, hogy a történet megfelelő helyen és időben jusson el a közönséghez. Érthető a fokozott érdeklődés, de arra szigorúan figyelnünk kell, hogy még véletlenül se lője le senkielőre a poént.” Adam a 47 Ronin forgatásával kapcsolatban annyit azért elárul, hogy 300 fős csapat dolgozik a produkción, a stáb fele magyar. „A budapestiforgatások egyik nagy előnye a nemzetköziviszonylatban is profinak tekinthető helyi filmes stáb, szaktudásban bármikor felveszik a versenyt Hollywooddal. A különbség talán csak annyi, hogy a világ filmes nagyvárosaival (pl. London, Los Angeles, New York) összehasonlítva Budapesten kevés a jó szakember. Éppen ezért próbálunk a jövőben olyan tréningprogamot kidolgozni, amely segítené, hogy elegendő profiszakembert találjanak az ideérkező külföldifilmesek.” De nem csak az olcsó és jól képzett helyimunkaerő jelent vonzerőt a nemzetköziprodukciók számára. „A változatos budapestivároskép, a jó infrastruktúra (közlekedés, éttermek, szállodák) és a 2004-ben bevezetett 20 százalékos adókedvezmény kellett ahhoz, hogy az elmúlt években Budapest felkerüljön a filmkészítés világtérképére.” Emellett a szélesedő stúdiókínálat is hozzájárul a növekvő tendenciához. „A Korda Stúdió és a Raleigh Stúdió is világszínvonalú forgatásihelyszín, ahol a legmodernebb technikai felszereltség áll a filmes stábok rendelkezésére. Ráadásul az utóbbimegnyitásával egy időben már több megaprodukció is foroghat.” Akadnak azonban olyan filmek is, amelyek elkészítéséhez kisebb helyszín is elegendő, mint az Anthony Hopkins főszereplésével készült Rítus (március 10. óta látható a hazaimozikban – a szerk.). „Néha jobban megéri Rómát egy stúdióban felépíteni, mint a teljes forgatás idejére odautazni. Miis csupán egy hetet töltöttünk az Örök Városban, a többijelenetet az Astra Stúdióban és budapesti külső helyszíneken (például a Damjanich utcában) vettük fel” – teszi hozzá a producer.
Hol ismerheted fel Budapestet?
Fővárosunk számos nagyvárost alakított már a filmvásznon. 1995-ban az Evita forgatásakor Buenos Aires fülledt utcáit hozta el hozzánk, majd a Spy Game, a Max és a The Boy in Striped Pyjamas készítésekor Berlint jelenítette meg, tavaly pedig Robert Pattinson és a Bel Amifogadására Párizzsá változott. És a kamerák tovább forognak. Már most látszik, 2011 talán az eddigilegmozgalmasabb évünk lesz, hiszen több megaprodukciót és hollywoodi hírességet is tartogat a hazai stúdiók számára. A hírek szerint itt forgat majd Colin Firth, Jeremy Irons, Daniel Craig és Milla Jovovich is – alig várjuk őket is…
Vajnával a megújulás kapujában
A magyar filmszakma is jelentős változások előtt áll. Januárban Andrew G. Vajnát kérték fel, hogy kormánybiztosként dolgozza kia magyar film megőrzésére, fejlesztésére, államitámogatására irányuló stratégiát. A hollywoodiproducer tapasztalatiés kapcsolatitőkéje minden bizonnyal a Magyarországon folyó nemzetközifilmkészítésre is hatással lesz. Arról nem is beszélve, hogy az itt forgatott szuperprodukcók körülifelhajtás az országnak is jó PR-t jelent.
Stúdiótúra indul!
2011 júniusában nyitja meg kapuit a nagyközönség számára a Korda Filmpark, ahol bepillantást nyerhetünk a filmkészítés rejtelmeibe. A tematikus parkban találunk majd egy hatalmas kiállítócsarnokot, ahol interaktív kiállítás segítségével leshetjük meg a filmkészítés különböző trükkjeit, sőt az interaktív filmforgatáson akár színésziambícióinkat is tesztelhetjük. A program része lesz a stúdiótúra is, melynek keretén belül a két említett díszlet (New York egyik utcája és a középkoriRóma városának részlete) is megtekinthető lesz.
KÖSZÖNJÜK A KORDA STÚDIÓNAK, HOGY LEHETŐVÉ TETTE LÁTOGATÁSUNKAT
KOMMENTEK
Comments are closed.